Stroik online – jak go w pełni wykorzystać i jakiego użyć?

Stroik online to wspaniałe ułatwienie dla wszystkich gitarzystów. Pozwala on dokładnie nastroić gitarę bez kupowania drogich sprzętów. Używanie tunera online jest proste, ale dam Ci kilka rad, o których większość osób zapomina, a które pomogą Ci nastroić gitarę w taki sposób, żeby się nie rozstroiła po 10 minutach.

 

Polecany stroik online

Zanim dam Ci te uwagi to otwórz jakiś stroik online. Może to być np. ten: besttuneronline.com/pl/
Oczywiście, aby używać takiego tunera potrzebujesz mieć mikrofon, który będzie „zbierał” dźwięki  wychodzące z gitary.

Kiedy masz już podłączony mikrofon i ustawiony blisko gitary to grasz po kolei struny, a on stroik pokazuje Ci czy dźwięk jest za wysoko czy za nisko.

 

Kilka uwag, aby w pełni wykorzystać stroik online

Pierwszy częsty błąd to strojenie od najcieńszych strun. Powinno się zaczynać od najgrubszych. Być może zastanawiasz się dlaczego.

Otóż dlatego, że najgrubsze struny działają z większą siłą na gryf i jeśli zwiększamy ich naciąg to gryf minimalnie się wygina. To sprawia, że pozostałe strony się lekko rozstrajają i musimy je na nowo stroić

Oczywiście nie są to kolosalne różnice, ale nic to nie kosztuje, a sprawi, że będziesz trochę lepiej stroił.

 

Strojenie na całym gryfie

Nie wiem czy wiesz, ale to że puste struny dobrze stroją, nie znaczy, że na np. 5. progu też dobrze stroi. To dlatego czasem po nastrojeniu gitary ciągle coś nie stroi jak grasz.

Czy jest na to rozwiązanie? I tak, i nie. W tanich gitarach nigdy do końca tego się nie rozwiąże, bo to kwestia gryfu i ustawienia progów, ale da się zawsze to trochę poprawić.

Zanim do tego przejdę, to powiem jak szybko i poglądowo sprawdzić, czy masz ten problem.
Po tym jak nastroisz gitarę, zagraj dźwięki na 12 progu i zobacz czy też stroją. Jeśli nie, potrzebujesz ustawić menzurę.

To jest na tyle obszerny temat, że nie będę go w tym artykule poruszał. Nie jest to nic trudnego, więc polecam poszukać jakiś informacji na ten temat i zrobić to dzisiaj. Potrzebny będzie Ci tylko śrubokręt i stroik online.

 

A co, jeśli ciągle się rozstraja?

Podstawowym powodem są źle nałożone struny. Zobacz ile zwojów masz na kluczach. Powinno ich być kilka (na cieńszych strunach więcej na grubszych mnie). Również sam sposób nałożenie ma znaczenie.

To także jest temat obszerniejszy i zostanie poruszony w osobnym artykule, ale w tym chcę tylko pokazać Ci możliwe powody wymienionych problemów.

Podsumowując: stroik online (tuner online) to bardzo przydatne narzędzie i pozwala Ci dokładnie nastroić gitarę bez kupowania elektronicznych stroików. Jednak nie rozwiąże on za Ciebie wszystkim problemów i musisz wiedzieć co zrobić jak się pojawią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation