Gra na gitarze – jak do tego podejść

Gra na gitarze to temat rzeka, ale w tym artykule postaram się spojrzeć na to bardzo poglądowo i wskazać główne elementy na których musisz się skupić, jeśli chcesz dobrze grać. Niezależnie czy jest to gra na gitarze elektrycznej, akustycznej czy innej – zasady są uniwersalne.

Skupiaj się na jednym elemencie, a gra na gitarze będzie dużo prostsza…

Rzeczą, którą często słyszę studiując na akademii muzycznej jest to, aby koncentrować się tylko na jednym elemencie w danej chwili w czasie ćwiczenia.

Powiedzmy, że chcesz nauczyć się grać podstawowe akordy. Nie zrobisz tego szybko, jeśli będziesz po prostu siadał , brał do ręki gitarę i je zwyczajnie grał (albo raczej próbował zagrać).

Musisz wyizolować bardzo mały element i pracować nad nim osobno. Np. Na początek weź jeden akord i ćwicz precycyjne łapanie go. Nie skupiasz się teraz na szybkości, tylko łapiesz akord i gdy w końcu czysto zagra, puszczasz i znowu łapiesz itp.

Inny przykład to ćwiczenie szybkiego grania skal. Bardzo często gitarzyści włączają metronom i grają skale od góry na dół. Kiedy się uda to zwiększają tempo i w ten sposób chcą opanować szybkie granie.

Jednak nie jest to optymalna i szybka metoda. Zazwyczaj jest tak, że konkretne miejsca sprawiają nam problem i są niejako wąskim gardłem. Musimy podzielić ćwiczenie na mniejsze elementy i pracować nad nimi osobno. Np. wyciąć tylko skrawek schematu skali grany na 3 i 4 strunie i ćwiczyć jedynie go.

Inne ujęcie

Ujmując to inaczej: musisz wiedzieć co byś powiedział, gdyby ktoś zapytał Cię „co konkretnie teraz ćwiczysz” – jeśli odpowiedź to byłby jeden czy dwa wyrazy (np. szybkość, improwizację, akord C) to znaczy, że źle ćwiczysz.

Musisz ćwiczyć na tyle wąskie zagadnienie, że jego opisanie zajmie zazwyczaj kilka zdań (oczywiście jest to taka łopatologiczna reguła i pewnie znajdą się od niej wyjątki). Mogłoby by to być np: precyzyjne zmienianie miedzy akordem C i G lub improwizację z użyciem jedynie interwału tercji.

Poświęciłem cały artykuł na omówienie tego zagadnienia, ponieważ jest to kluczowe, aby Twoja gra na gitarze i nauka były efektywne i przynosiły rezultaty. Pamiętaj – rozbierz naukę na drobne elementy i pracuj nad każdym z nich osobno.

Słowo „izolacja” powinno stać się Twoim ulubionym, jeśli chcesz naprawdę dobrze grać na gitarze!
Mam nadzieję, że zastosujesz tę radę od zaraz i za kilka dni podzielisz się ze mną rezultatami, jakie to przyniesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation