Chwyty barowe – jak je szybko opanować?

Chwyty barowe to bez wątpienia postrach młodych gitarzystów. Nazwa nie łączy się w żaden sposób z barem, ale z „barre”, czyli po polsku – poprzeczka. Wynika to z tego, że jednym z palców (zazwyczaj wskazującym) przyciskamy kilka strun naraz, niczym właśnie poprzeczka.

W tym krótkim artykule pokażę Ci jak opanować je w stosunkowo krótkim czasie i ominąć bardzo popularne błędy, które drastycznie zmniejszają Twoją szansę powodzenia.

 

Chwyty barowe – jest metoda!

Dobrze, w takim razie jak szybko nauczyć się chwytów barowych? Zaczniemy od akordu durowego – F dur. Z pewnością znasz ten schemat – palec wskazujący przyciska wszystkie struny na pierwszym progu. Palec środkowy drugi próg trzeciej struny. Serdeczny trzeci próg czwartej struny, a mały – trzeci próg piątej struny.

Spróbuj teraz złapać ten akord samemu. Myślę, że teraz widzisz, dlaczego chwyty barowe sprawiają problem gitarzystom…

Na pocieszenie dodam, że złapać ten schemat jest najtrudniej właśnie na pierwszym progu. Przesuń teraz całą rękę i złap ten sam układ palców, ale na piątym progu.

Tutaj napięcie strun jest dużo mniejsze i wystarczy przycisnąć je z mniejszą siłą. Dodam, że jest to akord A dur, ale to teraz nie ma znaczenia.

Tak więc pierwszym ułatwieniem jest zaczęcie w wyższej części gryfu – gdy zacznie Ci wychodzić na piątym progu to zejdź na czwarty itp. Aż dojdziesz do pierwszego.

 

Drugi sposób na chwyty barowe

To była pierwsza rada. Teraz podam Ci kolejną. Niech palec wskazujący – czyli ten, który robi poprzeczkę, trochę wystaje ponad gryf.

Dokładne ułożenie palca jest uzależnione od Twojej budowy, dlatego nie mogę podać ile milimetrów czy centymetrów ma wystawać. Musisz to samemu popróbować – graj ten akord i ustawiaj w różnych miejscach poprzeczkę (raz wyżej, raz niżej) i zobacz, gdzie jest te optymalne miejsce.

To jest bardzo ważna rada i nieczęsto się ją słyszy. Tak więc poeksperymentuj teraz z ustawieniem palca wskazującego, a chwyty barowe staną się znacznie prostsze

 

Trzeci sposób na akordy barowe

Znasz już dwie poprzednie rady – granie chwytu wyżej na gryfie oraz szukanie właściwego ustawienia palca wskazującego. To już da Ci dużo lepsze efekty, ale prezentuję jeszcze trzeci sposób na chwyty barowe.

Palec wskazujący nie powinien leżeć poziomo, płasko na gryfie. Spodnia część palca jest najbardziej miękka i przez to potrzebujesz użyć najwięcej siły, aby docisnąć struny. Dlatego kładź poprzeczkę pod kątem – tutaj znowu musisz znaleźć ustawienie odpowiednie dla Ciebie, ale gwarantuję Ci, że to również sprawi, że chwyty barowe będą prostsze.

To tyle, jeśli chodzi o akordy gitarowe z poprzeczką. Mam nadzieję, że zastosujesz to i chwyty barowe staną się niedługo dla Ciebie banalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation